Kada se na kontrolnoj tabli vozila upali žuta Check Engine lampica, to znači da bi na nešto trebalo hitno obratiti pažnju. U nastavku otkrićemo na šta treba obratiti pažnju kada Check Engine lampica zasvetli.
Ova lampica može signalizirati nešto tako jednostavno kao što je otvoren poklopac rezervoara goriva ili nešto ekstremnije kao što je kvar motora ili kvar izduvnog sistema. Šta god da je problem, obratite pažnju na Check Engine lampicu i servisirajte vozilo što je pre moguće kada se ova lampica upali.
Šta znači Check Engine lampica?
Za razliku od opšteg podsetnika za održavanje, Check Engine lampica je indikator upozorenja na kontrolnoj tabli koja upozorava vozača na potencijalni problem sa motorom ili sistemom izduvnih gasova.
Postoje različiti stepeni opasnosti kada se ova lampica aktivira - to može biti nešto jednostavno kao što je zatezanje poklopca rezervoara goriva ili neki veći problem sa motorom. Bilo da sami otklanjate problem ili to prepuštate mehaničaru, važno je da odmah otklonite aktivatora ove lampice zbog bezbednosti na putu.
Razlika kada lampica treperi ili kada konstantno svetli
Razlika između konstantne i trepćuće Chech Engine lampice leži u ozbiljnosti problema.
Konstantno svetlo Check Engine lampice je ono sa čime se većina ljudi susreće i može signalizirati manju ili veću popravku. Trebalo bi da reaguete na ovo upozorenje što je pre moguće. Međutim, ono ne predstavlja neposrednu pretnju vozilu osim ako se kvar može primetiti. Ovaj indikator znači da postoji problem sa jednim od sistema motora i bilo bi pametno zakazati termin kod mehaničara što pre.
Trepćuća Check Engine lampica može ukazivati na ozbiljniji problem od konstantne Check Engine lampice. Ako ovaj indikator treperi, to znači da je došlo do problema sa paljenjem. Odlaganjem popravke može doći do katastrofalanog problema za vozilo.
Ako vozite i ova lampica počne da treperi, važno je da budete oprezni i obratite posebnu pažnju na performanse vozila. Ako vozilo gubi snagu, trese se, emituje čudan miris ili se ponaša na inače nenormalan način, zaustavite se čim to bude bezbedno i sami proverite problem ili kontaktirajte pomoć na putu.
Evo 6 potencijanih razloga zašto je Check Engine lampica uključena
1. Labav poklopac za gorivo
Ovaj je zapravo veoma jednostavan a čest uzrok koji aktivira ovu lampicu. Ponekad ne zavijete poklopac za gorivo do kraja (neophodno je da čujete klik) ili je jednostavno potrebno da zamenite poklopac koji ne dihtuje. U svakom slučaju, problem je lako pronaći i popraviti.
2. Senzor kiseonika
Sistemi za izduvne gasove imaju senzor kiseonika koji su tu da otkriju probleme sa izduvnim gasovima. Ako postoji problem sa emisijom izduvnih gasova najverovatnije će se upaliti Check Engine lampica. Ponekad se sam senzor može pokvariti ili dati pogrešna očitavanja, da bi lampica prestala da svetli potrebno je zameniti sensor.
3. Drugi problemi sa emisijama
Emisioni/izduvni sistem je najredovniji krivac koji aktivira Chcek Engine lampicu. Može doći do curenja izduvnih gasova ili problema sa katalizatorom. Senzor protoka vazduha (MAF) je još jedan senzor koji može davati pogrešna očitavanja ili može da se totalno pokvari. Ukoliko Check Engine lampica svetli na Vašem automobilu obratite pažnju na ovaj sistem.
4. Svećice ili zavojnice za paljenje ( bobine )
Još jedan vrlo čest razlog zašto se aktivira Check Engine lampica je probem sa zavojnicom za paljenje (bobinom) ili jednom od svećica. Neispravnost jednog od ova dva elementa može dovesti do gubitka performansi motora, a Check Engine lampica Vam daje do znanja da postoji problem.
5. Problemi sa strujnim kablovima
Od akumulatora do svećice i sistema za paljenje postoji mnogo ožičenja koje su od vitalnog značaja da vozilo radi ispravno. Bilo kakva labava veza ili oštećena žica mogu izazvati probleme i aktivirati Check Engine lampicu.
6. Sistem goriva
Ako motor ne dobija odgovarajuću količinu goriva ili je samo gorivo kontaminirano jer je potrebno zameniti filter, Check Engine lampica može se upaliti da bi Vas obavestila da sistem za gorivo utiče na performanse motora vozila
Kako detektovati uzrok aktivacije Chcek Engine lampice?
Upotreba OBD2 skenera je najsigurniji način za pronalaženje izvora problema.
Dijagnostički skener (OBD2) rešava probleme u vozilu i može upozoriti mehaničare i krajnje korisnike na probleme sa motorom, izduvnim sistemom i niz drugih problema. Ovi alati rade tako što se priključe na električni priključak ispod instrument table na strani vozača i postoje na većini vozila napravljenih nakon 1996.
Ovaj korisni alat možete pronaći u prodavnicama auto delova i može Vam pomoći da identifikujete uzrok aktivacije Check engine lampice.
Da li je lampicu Check Engine treba shvatiti ozbiljno?
Lampica za proveru motora može biti ozbiljna, pa je važno da pregledate svoje vozilo što je pre moguće. Iako ovaj indikator upozorenja može proizaći iz jednostavnih nepravilnosti kao što je labav poklopac rezervoara, najbolje je biti na oprezu i odmah pronaći uzrok problema.
Da li je u redu voziti sa lampicom za proveru motora?
Iako biste trebali brzo da rešite problem sa Check engine lampicom, u redu je voziti na kratke udaljenosti sa indikatorom upozorenja, sve dok ništa nije primetno u radu vozila.
Međutim, ako vam lampica check engine treperi, automobil se nenormalno ponaša ili ako ima neobičnih dimova ili čudnih mirisa, trebalo bi da se odmah zaustavite i ugasite motor.
Šta ako je lampica Check Engine upaljena, ali automobil radi dobro?
Check engine lampica se može se upaliti iz više razloga. Neki mogu biti manji problemi kao što je zatezanje poklopca rezervoara, a drugi mogu biti ozbiljni problemi kao što su problemi sa motorom. Ako Vaše vozilo radi dobro, lampica za proveru motora može signalizirati manji problem, ali najbolje je da posetite mehaničara da biste se uverili.
Ne bi trebalo da ignorišete ovu lampicu. Iako možda ukazuje na manji problem, važno je za bezbednost putnika da otkrijete problem što je pre moguće.